Koolis töötades seisavad õpetajad pidev alt silmitsi tunniplaani koostamise ja konspektide koostamise probleemiga. Tunniplaan on vajalik mitte ainult selleks, et kooli juhtkond saaks kontrollida õpetaja valmisolekut tunniks, vaid ka selleks, et õpetaja saaks sellest põhjalikult aru, ei eksiks töö käigus ega muretseks, mida edasi teha. lapsed järgmise neljakümne viie minuti jooksul.
Järgmisena käsitleme abstrakti põhikomponente ja sellele esitatavaid nõudeid. Lisaks anname teile praktilisi näpunäiteid konspekti ja tunnikonspekti näidismalli kirjutamiseks.
Abstraktsed põhinõuded
Tunni konspekt töötatakse välja vastav alt Haridusministeeriumi poolt kinnitatud õppekava nõuetele. Iga tund peaks vastama konkreetsele teemale ja täitma õppekavas ettenähtud ülesandeid, vastama kinnitatud haridus- ja kasvatuseesmärkidele ning olema selge ülesehitusega.
GEFi tunniplaanarendatud olenev alt tunni tüübist. Praeguseks eristatakse järgmist tüüpi õppetunde:
- Uute teadmiste assimilatsioon.
- Õpitud materjali koondamine.
- Kordamine.
- Teadmiste ja oskuste süstematiseerimine ja üldistamine.
- Teadmiste ja oskuste kontroll.
- Teadmiste, oskuste ja võimete korrigeerimine.
- Kombinatsioonitund.
Lisaks on integreeritud ja mittetraditsioonilised tunnid, millel on keeruline ja spetsiifiline struktuur. Sõltumata tunni tüübist jääb kava struktuur muutumatuks:
- Plaani-kontuuri päis.
- Korralduslik etapp.
- Õppetunni eesmärkide ja eesmärkide seadmine.
- Motivatsioon õppetegevuseks.
- Peegeldus ja õppetunni kokkuvõtte tegemine.
Plaani komponendid
Igas tunniplaanis on järgmised jaotised:
- Kokkuvõtte päis, mis sisaldab põhiteavet tunni, selle tüübi ja vormi, eesmärkide, ülesannete kohta.
- Tunni käik on kokkuvõtte põhiosa, milles on samm-sammult ette kirjutatud iga õpetaja tegevus, alustades korralduslikust hetkest ja lõpetades debriifingu või refleksiooniga.
- Kodutöö. See võib puududa, kui see oli kontrolltund.
Järgmisena vaatame kõiki neid punkte üksikasjalikum alt.
Abstraktne päis
Tunniplaan algab alati pealkirjaga. See ütleb:
- Tunni teema. Sageli kirjutatakse see õpetaja tunniplaani.
- Eesmärk. Igal õppetunnil on omakolmik eesmärk. See sisaldab: koolitust (näiteks õppeainest ettekujutuse andmiseks, teadmiste üldistamiseks ja süstematiseerimiseks, oskuste arendamiseks); areng (arendada mälu, mõtlemist, seltskondlikkust, iseseisva töövõimet); kasvatus (patriotismi, töökuse, distsipliini vms tunde sisendamiseks või sisendamiseks).
- Ülesanded, mis näevad ette minimaalsed teadmised ja oskused, mida õpilased peavad tunni jooksul omandama. Nõutav haridusministeeriumi õpilastele seatud teadmistenõuete täitmiseks.
- Õppetunni tüüp.
- Tunnis kasutatavad meetodid ja võtted: harjutusmeetod, loeng, vestlus, mikrofon, dikteerimine ja muud.
- Tunnis kasutatud varustus: video- ja helimaterjalid, pildid, esitlused, kaardid.
- Kirjandus. Samuti on soovitatav märkida allikad, mida tunni ettevalmistamisel kasutati - artiklid, õpikud.
Õppetunni edenemine
Referaadi põhiosa on valitud tunniplaan, selle kulg. Standardina saab eristada järgmisi komponente:
- Korralduslik hetk. Iga õppetund algab temast. Korraldusmoment hõlmab õpilaste koha sissevõtmist, tervitamist, puudujate tuvastamist, kuupäeva salvestamist.
- Kodutöö kontrollimine. See õppetunni osa ei ole alati asjakohane. Näiteks uute teadmiste ja oskuste omandamise tundides, kontrolltundides kodutöid ei kontrollita. Peamised kontrollimisvõimalused on järgmised: suuline küsitlus, töö tahvli taga, kaartide või testidega.
- Varem omandatud teadmiste värskendamine toimub vestluse vormis.
- Valmistage õpilasi ette uueks materjaliks, deklareerides tunni eesmärgi ja eesmärgid ning teema. Seda saate teha mõistatuste ja mõistatuste, ristsõnade abil, esitada probleemseid küsimusi.
- Õppetunni põhiosa.
- Kokkuvõtete tegemine või järelemõtlemine. Töö tulemused eeldavad järelduste olemasolu, materjali kohta küsimusi, õpilaste hinnanguid.
Õppetunni põhiosa on jagatud mitmeks punktiks:
- Uue materjali teade. See hõlmab materjali esitamist loo või vestluse kaudu, õpikuga töötamist, filmi vaatamist.
- Teadmisi kinnistatakse vestluse, õpiku ja vihikuga töötamise, praktilise töö tegemise, ülesannete lahendamise, kontrolltööde, iseseisva töö, mängude kaudu.
Kodutöö
Referaadi lõpus kirjutatakse üles kodutöö. Sageli hõlmab see õpiku läbi töötamist ja teatud harjutuste tegemist.
Kui teil on järgmiseks tunniks juba tunniplaan olemas, võite kutsuda õpilasi uurimiseks ettevalmistatud materjali läbi töötlema ja seejärel klassikaaslastega jagama.
Teise võimalusena võib õpetaja pakkuda õpilastele diferentseeritud kodutöid, mille vahel valida. Näiteks sooritage harjutusi õpikust või koostage mingi teema kohta projekt – toetage tabeleid, teste, seinalehti, valige kinnistamiseks harjutused. Loomingulisi ülesandeid hinnatakse loomulikult eraldi. Õpilased saavad täitakõrgete hinnete nõudmine.
Avatud seansi ülevaade
Avatud tunni kava ei erine palju tavalisest konspektist. Peamine erinevus on materjali, meetodite ja tehnikate hoolikam valik selle rakendamiseks.
Soovitav on, et avatud tunnil oleks oma epigraaf, visuaalsed materjalid ning töös õpilastega kasutataks uudseid õppemeetodeid ja -võtteid. Samuti tuleks hoolik alt valida tunni ülesanded ja materjal, analüüsida nende vastavust kehtivatele haridusnormidele ja standarditele. Oluline on võimalikult täpselt välja arvutada kõigi planeeritud tööde tegemiseks kuluv aeg, et õpilastel oleks aega kõike teha, kuid samas ei tohiks tund varakult lõppeda.
Outline mall
Kui te ei tea, kuidas tunniplaani koostada, kasutage valmis malli. Kontuuri koostamiseks peate täitma valmis päise ja valima iga maalitud eseme jaoks materjali.
Tunniplaan:
- Õppetunni number.
- Teema.
- Õppetunni tüüp.
- Õppetunni tüüp.
- Eesmärk: õpetada, arendada, harida.
- Tasks.
- Meetodid ja tehnikad.
- Varustus.
- Kirjandus.
Õppetunni edenemine:
- Korralduslik hetk.
- Kodutöö kontrollimine.
- Teemaliste teadmiste ja oskuste värskendamine.
- Teema ja eesmärgi väljakuulutamine.
- Sõnum uuest materjalist.
- Tugevdus.
- Kokkuvõtted.
- Hindamine.
- Kodutehtudülesanne.
Kompositsiooninõuanded
Siin on mõned praktilised näpunäited märkmete tegemiseks.
- Tunniplaani koostamine algab alati teema, eesmärkide ja eesmärkide sõnastamisest.
- Määratlege kindlasti peamised mõisted ja määratlused, millele õppetunnis tuginete. Kasulik on koostada enda jaoks teema uurimisel kasutatud terminite ja mõistete minisõnastik.
- Määrake, millise osa õppematerjalist annate selles õppetükis ja millist osa käsitlete järgmistes tundides.
- Määrake tunni tüüp (uue materjali õppimine, kinnistamine, kombineeritud tund) ja tunni tüüp (loeng, filmitund, praktiline või laboritöö).
- Korjage kokku teemakohane materjal ja kirjandus, õppematerjalid ja -vahendid, visuaalsed abivahendid.
- Mõelge välja "esiletõstmine": epigraaf, huvitav fakt, kogemus.
- Mõtle, kuidas teete õppetunni lõpus teadmiste kontrolli – kasutades vestlust või teste.
- Arvestage kodutööde mahuga, valige sobivad materjalid.
- Kindlasti valmistage ette selleteemalised kaardid. Kui klass saab teie seatud ülesannetega kiiresti hakkama, saate alati anda lisaülesande.
- Pärast plaani koostamist vaadake see kindlasti üle, kirjutage pliiatsiga alla, kui kaua iga etapi jaoks ligikaudu aega kulub. Kui teile tundub, et ülesandeid on liiga palju, määrake ise need, mille saate ära visata. Kui ülesandeid on vähe, valige rohkem.
- Pärast läbiviimist analüüsige kindlasti oma kokkuvõtet, pange tähele, millised ülesanded läksid "pauguga" ja millised osutusid üleliigseks. Võtke arvesse järgmise kokkuvõtte koostamisel saadud tulemusi. Eriti kui kavatsete esitada sellel teemal avatud tunniplaani.
Järeldused
Tunniplaan on üks peamisi dokumente, mis õpetajal peab olema. Abstraktis on märgitud teema, eesmärk, ülesanded ja ka tunni käik. Selle abil saab õpetaja mitte ainult tõestada administratsioonile, et ta on õppeprotsessiks valmis, vaid ka mis tahes tunni ilma probleemideta läbi viia.