Medalid "Laitmatu teeninduse eest". NSVL Kaitseministeeriumi osakonna medal

Sisukord:

Anonim

Kõigis osariikides on tavaks premeerida inimesi, kes on pühendanud suurema osa oma elust tööle valitsus- ja sõjaväestruktuurides. NSV Liidus asutati 10, 15 või 20 aasta pikkuse teenistusea sõjaväelaste premeerimiseks medalid "Laitmatu teenistuse eest".

teenetemärgid

Tsaari-Venemaa auhinnad

Enam kui 25 aastat teeninud ohvitseride autasustamise traditsiooni tutvustas Katariina II. 1769. aastal anti välja Püha Jüri Võitja ordeni statuut, kus viiendas artiklis viidati, et kuna iga ohvitser ei saa sattuda olukorda, kus tema armukadedus ja julgus säravad, on see IV järgu autasu. võtsid vastu need, kes teenisid 25 aastat välitöödel või osalesid vähem alt 18 mereväekampaanias. 1855. aastal aga tühistati isikliku dekreediga Püha Jüri IV järgu orden ning 25-aastase teenistuse eest anti välja ka Püha Vladimiri IV järgu orden ja nüüd mitte ainult sõjaväelased, vaid ka tsiviilklassi auastmed võivad selle saada.

NSVL-i eluaegsed saavutused

teenetemedal 3. kl

Nõukogude Liidus hakati autasu andma Punaarmee pika teenistuse eest 1944. aastal. Määrused sellise auhinna kohta anti välja 4. juunil Punaarmeele, 25. septembril mereväele ning 2. oktoobril NKGB ja NKVD töötajatele. Kuid kuna autasustamiseks kasutati sõjaväeordeneid, põhjustas see nende olulisuse vähenemise. Nii anti näiteks Punalipu ordeni, mis on üks auväärsemaid sõjalisi autasusid, pika teenistuse eest umbes 300 000 korda. Sellega seoses katkestati selliste auhindade jagamine aastatel 1954–1957. Kuid juba 1958. aastal otsustati sõjaväelasi ja õiguskaitseorganite töötajaid, kelle staaž oli üle 10 aasta, autasustada NSVL medaliga "Laitmatu teenistuse eest".

Kes autasustati

teenete medal

Auhinna saamiseks esitatakse ametlikult valitsusteenistusse määratud Vene Föderatsiooni kodanikud. Medalid "Laitmatu teenistuse eest" antakse mereväe, Nõukogude armee, siseministeeriumi vägede ja organite ning riikliku julgeolekukomitee kaitseväelastele, kes on teeninud nendes üksustes vähem alt 10 aastat ja keda ei ole teenistuse ajal karistatud. teenistusperiood. Esitlus toimub määruse alusel, mis reguleerib ordenite ja medalite omistamist. Auhinna annab välja kaitseminister ja see erineb järgmiselt: medal "Laitmatu teenistuse eest" III klassi, II ja I klassi.

Auhindade järjekord

Autasustatud isikute nimekirjad koostatakse piirkondades kaitseministrite poolt kinnitatud määruste alusel. Medalid "Laitmatu teenistuse eest" 1. klasskodanikud, kelle tööiga on ületanud 20 aastat ja kellel ei ole kehtivaid karistusi ega muid ametitegevuses puudusi. II järgu medal antakse isikutele, kes on teeninud 15 aastat. Medal "Laitmatu teenistuse eest" 3. klassi antakse kodanikele, kelle teenistusaeg on ületanud 10 aastat. Samas, kui kasutusiga on üle 15 või 20 aasta, siis on teistest mööda minnes võimalik anda 2 või 1 kraadi medal. Auhinnataotlused tuleb esitada 10. maiks. Medal "Laitmatu teenistuse eest" antakse tavaliselt välja 7. novembril või 23. veebruaril. Auhinda peetakse osakondadeks, seda kantakse vasakul küljel ning teiste NSV Liidu ja Venemaa Föderatsiooni medalite olemasolul asub nende järel.

Välimus

NSVL medal laitmatu teenistuse eest

Medal on 32-millimeetrise läbimõõduga ring. Esiosa keskel on viieharuline täht, mille nõgusate nurkade alt väljuvad kiirtekiired. Kiired võivad olla teravad või nürid. Tähe keskel, mille ümbermõõdul on loorberipärg, on sirp ja vasar. Kõigi osakondade esiküljel on sama muster. Erandiks on GB komitee poolt välja antud teenetemedal. Selle esiküljel tähe alumiste kiirte vahel on 1-, 2- ja 3-kraadise medaliga rooma numbrid XX, XV ja X.

Sõrmuse ja noa abil kinnitatakse medal punase muareepaelaga kaetud viisnurkse ploki külge, mille laius on 24 millimeetrit. Mööda lindi serva jookseb kitsas roheline triip. Keskelt jooksevad alla kitsad kollased triibud. Medalil 1aste - üks, 2. astme autasu - kaks. 20 aastat laitmatut teenistust medalil on muareelindil kolm kuldkollast triipu.

Tootmismaterjal

Ajavahemikul 1958–1965 välja antud 1. astme medalid valmistati hõbedast. Hilisemaid auhindade näiteid valmistati hõbetatud messingist või tombakist. I järgu medali eripäraks oli tähe pind, mis oli kaetud punase emailiga. 2. järgu auhindu valmistati ka messingist ja nikkelhõbedast, nende pind, välja arvatud täht, oli kaetud hõbedaga. III astme medalid ei ole hõbetatud. Medalite tagakülg on kolme (armee, siseministeeriumi ja KGB) osakonna puhul erinev.

20 aastat laitmatut teenistust medal

Veel mõned faktid

Täna on medal "Laitmatu teenistuse eest" olemas Ukrainas, Kasahstanis ja Valgevenes, kuid nende välimus erineb Venemaa auhinnast. Ukraina auhind näeb välja nagu rist sinisel lindil. Kasahstani auhind, mis asutati 2002. aastal, on sarnaselt Venemaa omale ümara kujuga. Nii nagu Vene Föderatsiooni medalil, on selle esiküljel loorberipärg ja viieharuline täht, aga ka kasahhikeelne kiri. Medal on kinnitatud sinise kollaste triipudega lindi külge. Valgevene auhinnal on roheline lint.

Hoolimata asjaolust, et eriolukordade ministeeriumi üksused on võrdsustatud Siseministeeriumi osakondadega, ei saa nende töötajad medalit "Laitmatu teenistuse eest". Ja kõik sellepärast, et Vene Föderatsiooni eriolukordade ministeeriumi juhtkond kiitis 2010. aastal heaks oma auhinna, mis kannab sama nime. Selle välimus erineb aga oluliselt valitsuse medalist. Esiküljel on viieharulise tähe asemel eriolukordade ministeeriumi logo. Just seoses nende enda osakonna medali väljaandmisega toimub eriolukordade ministeeriumi erinevate talituste töötajate autasustamine teistest sõjaväelastest eraldi.

teenetemärgi medal

Ja lõpuks natuke teavet kogujatele. NSV Liidus kandsid liiduvabariikide siseministeeriumi töötajad erinevaid sümboolikaid, sealhulgas seda medalit. Teenete ja laitmatu teenistuse eest on mõnes vabariigis alates 1960. aastast välja antud siseministeeriumide medaleid: Moldaavia, Leedu, Tadžikistani ja Armeenia NSV. Hiljem (1962. aastal) muudeti vabariigi siseministeeriumid MOOP-iks (avaliku korra kaitse ministeeriumid) ja juba nende osakondade märkimisel alustati aumärkide väljaandmist. 1970. aastal anti aga korraldus MOOP-i medalid ümbersulatamiseks üle anda, mis muudab need faleristika seisukoh alt palju väärtuslikumaks. Nii peetakse näiteks Leedu ja Tadžikistani medaleid "Laitmatu teeninduse eest", mille hind varieerub kümnest kuni kahekümne seitsme tuhande rublani. Keskmiselt võivad kollektsionäärid, olenev alt väljaandmise aastast ja osakondade kuuluvusest, pakkuda ühte kuni seitse tuhat rubla. Kõige enam on nõutud NSV Liidu KGB 1958. aasta I järgu medalid. Nad võivad nende eest pakkuda nelja kuni seitsme tuhande rubla eest.