Huvitava ja informatiivse tunni planeerimiseks peab õpetaja seadma selged eesmärgid. Pealegi peaksid need olema konkreetse klassi õpilaste jaoks tõelised. Nende põhjal valitakse materjal, sobivaimad meetodid, vahendid. Seega saab tunni didaktiline eesmärk tunni korraldamise lähtepunktiks ja tulemuseks, mis tuleks lõpus saada.
Definitsioon
Eesmärgi all mõistetakse Ušakovi sõnaraamatus piiri ehk seda, mille poole inimene püüdleb. Õppetunni didaktilised eesmärgid ja eesmärgid seatakse paika eelprognoosimise käigus. See on soovitud tulemus, mis pole mitte ainult vajalik, vaid ka võimalik ühele õppetunnile määratud aja jooksul saavutada. Mõnikord võib aga ühe eesmärgi seada mitmeks õppetunniks. Peaasi, et see oleks konkreetne ja kontrollitav.
Järgmiseks on põhieesmärk jagatud väiksemateksülesandeid. Need lahendatakse läbi tegevuste muutmise tunni erinevates etappides. Näiteks tunni alguses veedab õpetaja korraldusliku hetke, sättides õpilasi tööle. Järgmiseks ülesandeks võib olla põhiteadmiste värskendamine suulise küsitluse või harjutuste kaudu. Peaasi, et tunni ülesehitus oleks loogiline ja suunatud planeeritud tulemuse saavutamisele.
Eesmärkide klassifikatsioon
Traditsiooniliselt oli pedagoogikas ettekujutus pedagoogilise eesmärgi kolmainsusest, milles on samaaegselt esindatud nii kasvatuslikud, arendavad kui ka kasvatuslikud aspektid. Seega peaks iga õppetund:
- laste harimiseks, andes neile nii teoreetiliste teadmiste süsteemi kui ka praktilisi oskusi;
- arendada kooliõpilaste mõtlemisvõimet, suulist ja kirjalikku kõnet, mälu, kujutlusvõimet, eneseorganiseerumisoskust;
- aitavad kaasa moraalsete või esteetiliste tõekspidamiste, tunnete, tahteliste ja sotsiaalselt oluliste omaduste (vastutus, täpsus, loovus, distsipliin jne) kasvatamisele.
Praegu pakutakse siiski välja teistsugune pedagoogiliste eesmärkide klassifikatsioon:
- Tunni ainedidaktiline eesmärk näeb ette, et kooliõpilased omandavad sügav alt konkreetse akadeemilise distsipliini sisu vastav alt programmi nõuetele.
- Metaaineeesmärk on suunatud lastes universaalse õppetegevuse arendamisele (oskus töötada teabega, väljendada oma arvamust, pidada dialoogi,mõtle loogiliselt ja loov alt, planeeri iseseisv alt tegevusi, hinda selle tulemuslikkust).
- Isiklik eesmärk kujundab õppimismotivatsiooni, kooliõpilaste individuaalsed ja kodanikuomadused, väärtussemantilised hoiakud.
Tundide tüübid didaktilise eesmärgi järgi
Nagu näeme, lahendab õpetaja igas tunnis terve rea ülesandeid. Üks valitud eesmärkidest saab tema jaoks peamiseks, teised aga aitavad selle ellu viia. Traditsioonilises pedagoogikas on esikohal haridus- või ainetulemuste saavutamine. Sõltuv alt neist on välja töötatud tundide klassifikatsioon, mis jaguneb:
- Uue õppematerjaliga esmase tutvumise tund.
- Õppetund õpitud teabe kinnistamiseks.
- Õppetund omandatud teadmiste ja oskuste rakendamisel.
- Tund, kus materjali korrastatakse ja tehakse kokkuvõtteid.
- Õppetund omandatud teadmiste ja oskuste kontrollimiseks ja parandamiseks.
- Kombineeritud tegevus.
Uue teabe õppimine
Esimese tüübi õppetunni peamine didaktiline eesmärk on omandada varem tundmatu materjal. See võib olla reegel või seadus, objekti või nähtuse omadused, uus viis asjade tegemiseks.
Sellise õppetunni standardstruktuur koosneb järgmistest sammudest:
- Tunni teema väljakuulutamine, motiveerimine aktiivseks tööks.
- Varem õpitud teabe kordamine, mis on seotud uuritava materjaliga.
- Tutvustame uut teemat. Selles etapis saab kasutada erinevaid meetodeid: õpetaja jutt, töö õpikuga, heuristiline vestlus, õpilaste aruanded, iseseisev otsingutegevus rühmades jne.
- Esmane kinnitus. Lastele pakutakse ülesandeid, mida täidetakse ühiselt.
- Iseseisev töö. See etapp ei ole kohustuslik, kuid võimaldab õpetajal mõista, mil määral on õpilased teavet õppinud.
- Kokkuvõtete tegemine, kodutööde kirja panemine, et õpitu üle vaadata.
Tugevdusseanss
Jätkame õppetundide klassifikatsiooni uurimist didaktilise eesmärgi järgi. Pärast uue teemaga tutvumist on vaja teadmisi kinnistada, kujundades samal ajal praktilisi oskusi. Selle ülesande täitmiseks on kõige mugavam järgmine tunni struktuur:
- Kodutöö kontrollimine, mille käigus lapsed õpitud materjali mäletavad.
- Teema väljakuulutamine, õpilastes positiivse motivatsiooni loomine.
- Materjali reprodutseerimine tavaharjutuste ajal.
- Probleemi loomine, mis nõuab teadmiste rakendamist muutunud, ebatavalises keskkonnas.
- Kokkuvõtted.
- Kodutöö väljakuulutamine.
Õpitud materjali praktilise rakendamise tund
Seda tüüpi õppetundide didaktiline eesmärk on õpetada kooliõpilastele iseseisvat tööd, samuti reprodutseerida omandatud teadmisi keerukamate probleemide lahendamisel. Tunni struktuur on üles ehitatud järgmiselt:
- Kodutöö harjutuste kontrollimine.
- Tunni teema väljakuulutamine, selle praktilise kasu selgitamine, positiivse töösse suhtumise kujundamine.
- Vestlus enne pakutud ülesannete iseseisvat lahendamist, mille käigus lapsed mõistavad nende sisu ja ligikaudset tegevuste jada.
- Õpilased täidavad üksi või rühmadena eesmärgi saavutamisele suunatud ülesandeid (vastab küsimusele, koostab graafikut, täidab tabelit, teeb arvutusi, viib läbi katse jne).
- Koolilapsed koos õpetajaga teevad tulemused kokku ja süstematiseerivad.
- Kokkuvõtete tegemine, kodutöö esitamine.
Kokkuvõttev õppetund
Selleks, et uuritav materjal ei jääks lastele erinevate faktide kogumiks, on vaja juhtida neid uuritud mustrite mõistmiseni, tuvastada põhjus-tagajärg seosed objektide või nähtuste vahel. Seetõttu saab üldistustundide didaktiliseks eesmärgiks õpitud teadmiste süstematiseerimine, nende teadlikkuse kontrollimine.
Tunni ülesehitus on järgmine:
- Õpieesmärkide seadmine, õpilaste motiveerimine.
- Põhiteabe taasesitamine, millel uuritav teooria või muster põhineb.
- Üksikute sündmuste või nähtuste analüüs, mille tulemuseks on käsitletud mõistete üldistus.
- Teadmiste süsteemi sügav valdamine läbi uute faktide selgitamise, ebatüüpiliste harjutuste sooritamise.
- Peamise kollektiivne sõnastusideid või juhtivaid teooriaid, mis on uuritud nähtuste aluseks.
- Kokkuvõtted.
Testiseanss
Kontrolltunnid toimuvad reeglina pärast ühe teema või terve jaotise läbimist. Nende eesmärk on hinnata õpilaste poolt materjali omastamise taset ja kohandada õpetaja tööd. Sellise tunni ülesehitus võib olenev alt ainest oluliselt erineda.
Soovitav on, et õpilastele pakutaks erineva keerukusega ülesandeid:
- Harjutus uuritavate objektide elementaarsete seoste mõistmiseks, faktilise materjali (sündmused, kuupäevad) reprodutseerimine.
- Ülesanded teema põhireeglite, mõistete või seaduste selgitamiseks, oma arvamuse argumenteerimiseks, selle kinnitamiseks näidetega.
- Tüüpülesannete iseseisev lahendus.
- Olemasolevate teadmiste kasutamise oskuse kontrollimine ebastandardses olukorras.
Sellistes tundides kasutatakse dikteerimisi, kontrollsektsioone, testimist, kirjalikke ja suulisi küsitlusi. Gümnaasiumis kasutatakse testivormi, kui õpilased peavad hea hinde saamiseks esitama aasta jooksul teatud arvu töid.
Kombinatsioonitund
Kõige sagedamini lahendab õpetaja ühes tunnis mitu didaktilist eesmärki. Tunni ülesehitus võib sel juhul varieeruvuse poolest erineda.
Tunni traditsiooniline skeem on järgmine:
- Tunni teema väljakuulutamine.
- Kontrolligeharjutused, mida õpilased kodus tegid. Samal ajal meenutavad õpilased viimases tunnis käsitletud materjali.
- Uue teabega töötamine.
- Selle tugevdamine praktiliste harjutuste kaudu.
- Kodutöö päeviku kokkuvõtete tegemine ja kirjutamine.
Tunni didaktiline eesmärk tuleks seada teadlikult, arvestades konkreetsete õpilaste võimeid ja nende õpetaja võimalusi. Väga oluline on õigesti hinnata ülesannete mahtu, millega lapsed ühes õppetunnis hakkama saavad. Vastasel korral ei ole õppetund tõhus ja kõik õppeprotsessis osalejad on pettunud.